Jane Birkin

Jane Birkin

Dieta na zdrowe i piękne włosy

Piękne włosy to coś, co świadczy o naszym dobrym zdrowiu. Z tego właśnie powodu mężczyźni chętnie oglądają się za paniami z błyszczącymi, mocnymi, długimi włosami ;-) Aby posiadać takie włosy nie wystarczy tylko pielęgnacja z zewnątrz, ale także od wewnątrz. Nasz organizm zwykle w bardziej lub mniej dosłowny sposób pokazuje nam, gdy czegoś mu brakuje lub choruje. Wszelkie niedobry zazwyczaj najszybciej odbijają się na wyglądzie naszych paznokci czy włosów. Na nich najlepiej obserwujemy wzrost komórek i jego ewentualne zaburzenia. Kiedyś wypróbowałam tzw. dietę kopenhaską, która okazała się być niezwykle uboga w składniki odżywcze. Nie suplementowałam się wtedy niczym, a powinnam. Chociaż z perspektywy czasu w ogóle nie zastosowałabym tej „diety”. Tak czy owak wystarczyło raptem kilka dni, żeby włosy zaczęły mocno wypadać. Był to ewidentny efekt stosowania tej bezmyślnej diety i dostateczny powód na jej skończenie. Ogólnie nie łykam wszystkich suplementów, które wiele obiecują. Jednak mam kilka swoich typów. Uważam, że wygląd naszej cery czy naszej czupryny przede wszystkim powinno poprawiać się poprzez dokonywanie zmian w sposobie odżywiania. W tym miejscu chcę przedstawić najważniejsze dla naszych włosów składniki minerale i witaminy oraz ich źródła.

Witamina C

Antyoksydant, znany z właściwości odpornościowych jest także niezbędnym elementem przy produkcji kolagenu (białka tkanki łącznej). Przy niedoborze kolagenu włosy stają się łamliwe i cienkie. Witamina C występuje przede wszystkim w surowych warzywach i owocach. Produkty bogate w witaminę C to m.in: papryka, truskawki, owoce dzikiej róży, owoce cytrusowe, (choć w mniejszej ilości niż w papryce czy truskawkach) warzywa kapustne oraz ziemniaki (przy spożywaniu dużych ilości).

Biotyna (witamina H) 
           
Jest składnikiem kilku różnych enzymów i tym samym jest niezbędna do metabolizowania węglowodanów, aminokwasów i tłuszczów. Jej niedobór skutkuje wypadaniem włosów. Nie stwierdzono natomiast negatywnych skutków jej nadmiaru w organizmie.  Najlepszymi źródłami biotyny jest wątroba, drożdże, mąka sojowa. Bogate w nią są także orzechy włoskie i jajka. Warzywa, które najwięcej jej dostarczają to kalafior, groszek zielony i szpinak. Z mięs natomiast, drób.

Witamina A

Utrzymuje zdrowy stan włosów (oraz skóry i paznokci), ponieważ  jest odpowiedzialna za prawidłowe rogowacenie komórek skóry. Występuje w produktach roślinnych głównie pod postacią karotenów, a w produktach zwierzęcych, jako retinol. Najważniejszymi źródłami pokarmowi są: masło, jaja, mleko pełne, twaróg tłusty, wątroba, śledzie, sardynki czy tuńczyk. Czerwone, żółte czy pomarańczowe warzywa i owoce, są natomiast źródłem karotenoidów.

Witamina E

Zwana witaminą młodości. Często proponowana, jako suplement wraz z witaminą A. Jej niedobory zdarzają się jednak rzadko. Polepsza ukrwienie skóry głowy (pobudza wzrost naczyń włosowatych) i tym samym lepsze odżywienie włosów, które wówczas szybciej rosną. Jako silny przeciwutleniacz opóźnia proces „starzenia się” włosów. Najwięcej znajduje się jej w tłuszczach roślinnych. Najbogatsze w nią produkty to: olej słonecznikowy, rzepakowy, sojowy (w takiej kolejności) oraz kiełki pszenicy, płatki owsiane i chleb żytni.

Żelazo

Najważniejszy mikroelement wpływający na ilość i jakość naszych włosów. Równocześnie to też suplement, który wprowadzam do mojej diety. Zaznaczę, że u kobiet obficie miesiączkujących mimo odpowiedniej diety może właśnie dochodzić do niedoboru tego pierwiastka. W żywności spotykamy żelazo w tzw. formie hemowej (pochodzenia zwierzęcego) i niehemowej (pochodzenia roślinnego). Przy czym przyswajanie żelaza niehemowego może być w znacznym stopniu zredukowane z uwagi na przyjmowanie żywności zawierającej m.in. szczawiany czy wapń. Witamina C zwiększa natomiast przyswajanie tej formy żelaza. Łatwiej przyswajalne jest żelazo hemowe. Najlepszym źródłem żelaza jest wątroba. W następnej kolejności rośliny strączkowe, szczypiorek, natka pietruszki, mięso, jaja i pieczywo.

Cynk

Przy niedoborze tego pierwiastka obserwuje się przede wszystkim wypadanie włosów, a u dzieci łuszczycopodobne zmiany skórne. W tym miejscu wspomnę, że żelazo niehemowe konkuruje niejako o miejsce absorpcji z cynkiem. Głównymi źródłami cynku są: mięso, wątroba, sery podpuszczkowe, fasola, groch, kasza gryczana i orzechy.



beauty face
źródło zdjęcia: www.flickr.com profil: nopenmaper




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz